Dla ludzi urodzonych pod koniec lat 80-tych PRL z niczym się nie kojarzy, a skrót jest abstrakcyjny. Natomiast dla młodzieży gimnazjalnej życie bez telefonu komórkowego, konsoli playstation czy komputera wydaje się nie możliwe.

 

Dla ludzi urodzonych pod koniec lat 80-tych PRL z niczym się nie kojarzy, a skrót jest abstrakcyjny. Natomiast dla młodzieży gimnazjalnej życie bez telefonu komórkowego, konsoli playstation czy komputera wydaje się nie możliwe. Oni zawsze zadają pytania, to jak wy żyliście – opowiadała w Poranku WNET Monika Żywot z Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej.

Byliśmy szczęśliwym pokoleniem, które mogło spędzać czas na dworze. Nie byliśmy przywiązani do monitora i nie rozmawialiśmy z naszymi przyjaciółmi, którzy mieszkali za ściana na czatach. Po prostu spotykaliśmy się na podwórku.

Nasze muzeum jest inicjatywą prywatną. Powstaliśmy nie dlatego że mamy sentyment do tamtych czasów. Nasz projekt jest wypełnieniem pewnej przestrzeni, której nikt wcześniej nie zagospodarował. Kiedy szukaliśmy rozwiązania co zrobić z XIX wiecznym folwarkiem, który po wojnie stał się, mogliśmy pójść w działalność komercyjną lecz to nie było naszym celem.

I nagle okazało się, że mało osób w Polsce zbiera przedmioty dnia codziennego, i byliśmy na tyle zwariowani, żeby pójść w projekt, który nigdy nie będzie dochodowy. Jako, że jesteśmy placówką prywatną musimy sobie radzić sami. Dla słuchaczy Radia WNET mamy 10 podwójnych zaproszeń – zapraszała naszych słuchaczy Monika Żywot.    

P.R.

Zapraszamy do odsłuchania całej rozmowy!


Partnerem Poranka WNET ze Śląska jest twójHOSTEL.

Zapraszamy do współpracy. Wolne media to nasza wspólna sprawa !

Zapraszamy także na nasze profile na Flickrze i YouTube 

https://www.flickr.com/photos/mediawnet/

https://www.youtube.com/user/mediawnet/videos