W Polsce brak równowagi między reagowaniem na akty dewastacji w stosunku do obiektów chrześcijańskiego kultu i kultów innych religii.

Bulo Bulo to miejscowość w samym środku Boliwii (Ameryka Południowa) licząca ponad osiem tysięcy mieszkańców. Tam mieści się ośrodek dla młodzieży (dom dla dzieci ulicy), w którym pracuje misjonarz – ks. Tomasz Duda.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Życie w Boliwii jest trudne. Kwitnie handel narkotykami, ludzie pracują przy uprawach koki i współpracują z narkotykowymi kartelami. Ks. Tomasz opowiada o tym, w jaki sposób pomaga się ludziom w regionie, gdzie bieda osiąga niesamowite rozmiary, wiele osób ginie, ludzie dopuszczaja się linczów na innych, a dzieci i młodzież często są pozostawione samym sobie. Chrześcijaństwo, choć stanowi ponad 90 proc. ludności państwa nie jest akceptowane przez prezydenta Evo Moralesa. W kraju panuje reżim totalitarny. Mnożą się sekty, a takim miejscom, jak ośrodek w Bulo Bulo towarzyszą przeszkody. Anna Walczyk (Fundacja Anny Walczyk), która poprzez swoją fundację pomaga finansowo najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie zamierza odwiedzić ośrodek w Bulo Bulo. Więcej o ośrodku i życiu w Boliwii można przeczytać na stroniebulobulo.orh.org. Posłuchaj audycji Koloseum.

 

 

 

 

 

 

 

Święta Bożego Narodzenia

 

 

 

 

 

 

 

Jak donosi prasa w noc Bożego Narodzenia w północnej Nigerii mogło zginąć 12 osób. Miały tam miejsce dwa ataki na koscioły protestanckie, w których modlili się ludzie. Pierwsza masakra miała miejsce w wiosce Peri, blisko Potiskum. Tam uzbrojeni mężczyźni wtargnęli do kościoła. Druga - w Maiduguri w stanie Borno, gdzie zgineło na pewno pięciu wiernych i diakon. W ubiegłym roku w czasie świąt Bożego Narodzenia w zamachach na kościoły zgineły 44 osoby.

 

 

 

 

 

 

 

We wtorek w Indonezji grupa muzułmanów obrzuciła zgniłymi jajami chrześcijan, którzy zebrali się by świętować Boże Narodzenie w miejscu, gdzie planowano budowę światyni ( w pobliżu Dżukarty, ok. 30 km. od stolicy państwa). Lokalne władze zakazały budowy, ale według przedstawicieli protestanckiej wspólnoty Filadelfia Batak, która co roku organizuje spotkania modlitewne w miejscu wydarzenia sąd najwyższy w Indonezji anulował zakaz budowy świątyni.

W Polsce - w Zgierzu (woj. łódzkie) nieznani sprawcy zniszczyli figurkę nowo narodzonego Jezusa z szopki bożonarodzeniowej i roztrzaskali ją. Figurkę Matki Bożej z tej samej szopki skradziono. Szopka co roku zdobi miasto. Znajduje się blisko kościoła św. Katarzyny i budynku urzędu miasta. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, honorowy obywatel Zgierza powiedział, że chciałby wierzyć, że był to odosobniony akt wandalizmu, ale niepokoi go to, że w ostatnim czasie coraz częściej obiekty kultu religijnego są dewastowane. Zauważa w Polsce brak równowagi między reagowaniem na akty dewastacji w stosunku do obiektów chrześcijańskiego kultu i kultów innych religii.